מהפכה ברשת: איך לייעל את רוחב הפס בעלות נמוכה ואבטחה גבוהה? SD WAN לוקחת את הרשת הארגונית לגבהים חדשים

תפיסה חדשה בתחום ה-WAN צוברת תאוצה בעולם העסקי ומאפשרת לארגונים לייעל בצורה משמעותית את רשת ה- WAN הארגונית ובכלל זה מאפשרת מעבר לתשתיות Broadband לטובת הוזלת עלויות התקשורת הארגוניות. נתבים מזן חדש מאגדים את כל קווי התקשורת (MPLS/Broadband/3G/4G ועוד) תחת מערכת אחת, ומאפשרים להפוך אותם לקווים בעלי SLA גבוה בדומה לקווים סימטריים וזאת בלי להזיז אפילו טכנאי אחד מהכיסא.

כשעובד-פיתוח בסניף מרוחק טוען שהאפליקציה איטית אבל מבחינת הארגון הרשת נראית תקינה ויציבה, איך תפתרו את הבעיה שלו?

ברוב הארגונים הגדולים ביותר אין לצוותי ה-IT יכולת ניטור וניהול מרכזית שתאפשר עבודה יעילה בסביבת רשת ה-WAN. כדי לעזור למשתמש בארגון שחווה האטה בשימוש באפליקציות צריך לנבור בלוגים, להתקשר לספקיות התקשורת ולנסות להבין מהו הגורם המרכזי (Root Cause) לירידה ב-SLA. במקרים רבים חברות מסוימות מחליטות אפילו להחליף את התשתית/ספק השירות ולעבור לפסים רחבים יותר ויותר, בעלויות הטמעה ותפעול ניכרות. אך טכנולוגיות SD-WAN, שתוכננו ונועדו בדיוק כדי להתמודד עם בעיות מסוג זה, הולכות לשנות את התמונה הזו.

 

הפתרון שמציעה חברת VMware מגלגל מהפכה אל השוק – במקום לשדרג קווים ולעבור לתשתיות יקרות מאפשרת פלטפורמת ה VMware SD-WAN להגדיר, לנהל ולנטר מרחוק את כלל רשת ה- WAN. צוות ה-IT המרכזי יכול להשתמש בפתרון כדי לאחד מרחוק את כל הקווים היוצאים והנכנסים לכל סניף לעבודה יעילה יותר של הקווים, לראות ברזולוציות מדויקות את רמת השירות (SLA) לכלל פעילות הרשת בארגון (בכל העולם) ולתעדף אפליקציות ומשתמשים לפי בחירת הארגון.

בלי הטמעה מורכבת בכל הסניפים, בלי החלפת תשתיות הקווים, בלי לשלוח טכנאים ובלי להתפשר על איכות שירותי ״זמן אמת״ הווידאו, האודיו ושאר האפליקציות הארגוניות. הנתב החכם מבית VeloCloud נשלח לסניף ומוגדר מהמרכז על ידי צוות ה-IT כך שהקווים הרגילים מקבלים באופן מיידי איכויות ורמת SLA בדומה למה שהתרגלנו עד כה בתשתיות מבוססות MPLS, לדוגמה.

 

VMware SD-WAN by VeloCloud

נתבי Velocloud מבית VMware מאפשרים רשת גמישה, תמיכה באפליקציות והטמעה פשוטה של סניפים, ביצועים גבוהים, נגישות מאובטחת ואופטימלית לשירותי לענן. מתוך התפיסה של צמיחה וגמישות, עולה הצורך בשירותים שיביאו לייעול ושיפור השירות על גבי תשתיות ה-WAN הארגוניות. לכן פלטפורמת ה-VMware SD-WNA מספקת את כל השירותים הללו:

  • ניהול מרכזי מרחוק ( Zero Touch Provisioning ) – יכולות הקמה והגדרה של שירותים רישתיים מרחוק על בסיס מערכת ניהול מרכזית ללא צורך בשליחת טכנאי לשטח.
  • איכות שירות (QOS) ותיעדוף אפליקציות – המערכת מאפשרת מתן SLA ותעדוף לשירותים הארגוניים השונים על גבי סוגי קווים שונים (Broadband/MPLS/34/4G) וזאת בהתאם לצורך הארגוני. הפונקציה הזו אף מאפשרת להפעיל שירותים בו- זמנית על הקווים, בכדי לנצל אותם בצורה מיטבית [בדגש על אפליקציות ״זמן אמת״ (Real Time)], וכל זאת על מנת להבטיח חוויית משתמש ברמה מיטבית.
  • ניטור מרחוק – מערכת הניהול המספקת מפת מיקום סניפים, נתונים על רמת השירות לאפליקציות השונות, מצב הקווים ומעקב אחר אובדן מידע (Packet Loss), שיהוי (Latency) ועוד… כל זאת באופן רציף ושמירת המידע לאורך זמן .
  • קבלת החלטות חכמה על גבי רשת ה-WAN – ניטור הקווים באופן רציף מאפשר למערכת לקבל החלטות בזמן אמת ולנתב אותם לקווים השונים בהתאם ל-SLA שהוגדר לשירותים השונים, ובכך לתמוך בהתאוששות מהירה עבור השירותים הארגוניים (Sub Second Failover).
  • קישוריות מאובטחת ובהתאם לצורף – הפתרון מאפשר הקמת קישוריות מאובטחת (VPN) בין הסניפים השונים בהתאם לצורך הארגוני (On-Demand), ובכך לצמצם את הצורך בהחזקת קישוריות מלאה ומתמדת בין כל הסניפים (Full Mesh), החושפת את הארגון מבחינת בטחון מידע ומשפיעה על ביצועי ציוד הקצה.
  • גישה לשירותי Public Cloud -AWS, Azure, Google ועוד… המערכת מאפשרת קישוריות מאובטחת אל מול העננים החיצוניים, כולל תעדוף אפליקציות, ניטור איכות השירות ועוד.
  • ניצול מקסימלי של קווי ה-WAN – המערכת מאפשרת להתייחס לכל הקווים כישות לוגית אחת ובכך לנצל את כל הקווים בו זמנית (Active-Active), תוך מתן רמת שירות (QOS) לכל היישומים אשר תיושם באופן אוטומטי על כל הקווים ללא צורך בהגדרות פרטניות לכל קו.
  • עבודה יעילה יותר גם עם קו תקשורת יחיד – גם כאשר יש רק קו תקשורת יחיד, המערכת תאפשר התמודדות עם חוסר יציבות של הקו כדוגמת Packet loss. הפתרון מבצע שליחה אוטומטית של שתי ״חבילות מידע״ (Packets) ועובד עם מספר מנגנונים מתקדמים, השומרים על ה-SLA הארגוני ככל האפשר.

 

תודה לשלומי אביב, מנהל מכירות בכיר בקבוצת ה NSX VMware, על העזרה בהכנת הכתבה.

 

 

מעוניינים לשמוע עוד פרטים, מוזמנים ליצור איתנו קשר באמצעות תיבת המייל OferF@bezeqint.co.il