טכנולוגית SD-WAN כבר כאן: בזק בינלאומי בשיתוף VMWare

להקים רשת פרטית, בקלות, מבלי לשלם על קישוריות יקרה – חלומו של כל מנהל הרשת. כעת ניתן לבצע אופטימיזציה לקווים, לנהל את הרשת וליהנות מחווית משתמש משופרת . בזק בינלאומי עשתה עבודת שטח מדהימה בחיפוש אחר היצרן שייתן מענה מלא לחלום.

מחלקת הנדסת רשת של בזק בינלאומי לקחה על עצמה את המשימה – איתרה ובחנה את כל היצרנים המובילים מהתחום ויצאה עם הכרעה ברורה. ארנון לבקוביץ, מהנדס רשת מבהיר לנו את כל מה שצריך לדעת על SD-WAN.

 

ארנון, אתה בעצם המומחה של בזק בינלאומי שבחן את פתרונות ה-SD-WAN המובילים היום בשוק ו-ספוילר בחרת לעבוד עם VeloCloud של VMWare, ספר קצת על התהליך הזה.

נכון, אני הוא זה שבחן את הספקים והמלצתי איזה מהם לקחת בשביל הפתרון של SD-WAN. השחקנים הכי גדולים בשוק מציעים את הטכנולוגיה הזו, והתפקיד שלי היה לבדוק את כולם, להשוות בתנאי-שטח ולהביא לשולחן מסקנות והמלצות.

בתחילת התהליך בוצע אפיון צרכים של הלקוחות. לאחר מכן עשיתי מחקר אשר ממפה את כל הפתרונות הקיימים בשוק, מול הצרכים שהגדרנו. היות ויש לא מעט יצרנים בתחום, בחרנו להתמקד במובילים של גארטנר. ואז ניגשנו לת'כלס – בדיקת הפתרונות בתנאים הנכונים. מהניסיון שלנו במצגות כולם יודעים לעשות הכל, הכל עובד, הכל מדהים, הכל חדשני, הכל נכון ויציב – אבל המצגות לא תמיד עומדות במבחן השטח.

החלטנו להעמיד את כל היצרנים המובילים במבחן: בנינו רשימה די ארוכה של תסריטים למצבים שאנחנו חושבים שהלקוחות נתקלים בהם ואז הלכנו לספקים ואמרנו להם – תרימו מעבדה ונתחיל לשחק. בילינו כמה ימים עם כל יצרן בתנאי מעבדה, עובדים על המערכת כפי שלקוחות יעבדו עליהם, וחוקרים את האזורים אליהם הלקוחות עלולים להגיע. מהר מאוד הפתרון של VeloCloud מבית VMware בלט והיה ברור שהוא מבחינתנו הפתרון המנצח.

 

למה בחרת את VeloCloud?

מהר מאוד גילינו שכולם יודעים לספק את הטכנולוגיה המאוד בסיסית, אולם הפתרון של VeloCloud הכי נכון והכי שלם. הערך המוסף ש-VMware מביאים לשולחן מבליט אותם ביחס למתחרים. VMware מספקים מוצר בשל ויציב, מודל מסחרי נכון ובעיקר ממשק מעולה. ביחס למתחרים אחרים, אין צורך להיות מהנדס טילים בכדי לבנות ולתחזק policy ב-VeloCloud. הממשק של VeloCloud נוח, נגיש, וידידותי. ההכשרה למי שמנהל את הפתרון תהיה הכשרה מינימלית בזכות ממשק משתמש מעולה. מכיוון שהפתרון של SD-WAN הוא פתרון מבוקש בשוק, שהיתרונות שלו ברורים ונחוצים, כך יצא שכבר בשלב הבחינה, עוד לפני שסיימנו את התהליך, היו כמה לקוחות שביקשו ספציפית להטמיע את VeloCloud. ניצלנו את ההזדמנות וביצענו on boarding ללקוח ממשי כבר כחלק מתהליך הבחינה.

 

מהם היתרונות של SD-WAN?

היתרון המשמעותי ביותר שחשוב לדבר עליו הוא הורדת עלויות של הקווים בעסק ושליטה טובה יותר שממקסמת את קישורי ה-WAN. אין ארגון שלא מחזיקים קווי אינטרנט, ייתכן שאפילו שניים או יותר לצרכי גיבוי. כולנו מכירים את ה-SLA הטוב שניתן לספק על קווי האינטרנט. SD-WAN שואל: "אם אני מחזיק קווי אינטרנט, והם עושים עבודה לא רעה בכלל, למה לא להעביר את התעבורה בין הסניפים מהקווים הייעודיים לקווי האינטרנט?". כאן נכנס ה-SD-WAN: לשמר את הקישוריות המאובטחת בין הסניפים על ידי VPN (באמצעות overlay network) על גבי האינטרנט. השרידות נשמרת גם כאשר אנחנו על קווים "פחות טובים": במידה ויש נפילה של אחד הקווים, או שהביצועים של אחד הקווים נופל מהסטנדרט שקבענו, SD-WAN יודע לנתר את הקווים על מנת להסית תעבורה מקו אחד לשני. כל זה בעצם מתרחש באמצעות התאמה נכונה יותר של הקישור לאפליקציה. היום הארגון קונה את קו תמסורת יקר מאוד וברוחב פס גדול. על הקו הזה הוא מריץ אפליקציות סופר חשובות וגם תעבורה בחשיבות נמוכה (למשל Guest WiFi). בתוך הרשת שלו, הלקוח לא יודע להעביר תעבורה של אפליקציות חשובות בקו היקר, המהיר והיציב, ואפליקציות פחות חשובות בקווי broadband (הזולים והזמינים) – יוצא בכך שהוא משלם סתם. SD-WAN בא ואומר – אפשר לנהל את הקווים אחרת. תשאיר את קו התמסורת, אך תקטין את רוחב הפס. בנוסף, קח קו DSL ועליו תריץ גם VPN (במקביל לקו התמסורת) וגם אינטרנט. מכאן אפשר להגדיר ולשחק איזה אפליקציה תרוץ על איזה קו. למשל, office365 לאינטרנט ישירות, intranet על ה-VPN וטלפוניה ובילינג על קו התמסורת. חושש מקווי האינטרנט? בוא נעשה diversity ונקנה שני קווי broadband ממספר ספקי תשתית. ה-SD-WAN יידע לנתר, לנהל את הקווים, ולהסית תעבורה במידת הצורך. ככה יש לי מערכת שמאפשרת לי להוריד עלויות ועדיין לשלוט באפליקציות שרצות בארגון תוך שמירה יעילה של ביצועי האפליקציות שלי.

 

דיברנו על ניצולת הקווים, מה עם יכולות ה-Visibility בממשק שדיברת עליו?

ללא פתרון SD-WAN טוב, כל המנגנון הזה שתיארתי יכול להיות קשה לניהול. תחשבו על ארגון גדול של 20 עד 30 סניפים, לכל סניף יש שני קווים, אנחנו מדברים על 60 קווים! איך מתפעלים את זה?  על פניו קשה לקבל תמונה ברורה של מצב הרשת. איך אפשר להבין מה למה הבילינג של סניף חיפה עובד לאט? ולכן, הנראות אל תוך הרשת היא אחד היתרונות המדהימים של VeloCloud. הממשק של VeloCloud עושה כאן חסד: ניתן בכל רגע נתון לראות איזו אפליקציה רצה על כל קו, מה הביצועים שכל קו נותן ומה חווית המשתמש עבור כל אפליקציה – בכל סניף בנפרד ובכל הארגון יחד. הכל ב-Dashboard ובשלל דו"חות ידידותיים.

 

הנה הנקודה שנראית משונה בכל הטכנולוגיה הזו – אתם מדברים על תשתית שמנוהלת על-ידי תוכנה, אבל מה אם התשתיות פחות טובות? נגיד, מה לגבי עסק עם סניפי פיתוח בהודו?

יש לנו באמת לקוחות עם מרכזי פיתוח בהודו, שם התשתית (underlay) של הקווים מאוד לא טובה. הם רצו ויזיביליות של הקווים שלהם שם ושמעו שה-SD-WAN ידע לנהל את הקווים. לאחר שהתקנו ללקוח את VeloCloud, והוספנו גיוון (עוד קווים מספקים אחרים), עכשיו בא ה-SD-WAN וכל הזמן מודד ומנטר את הקווים ויכול לזהות מה מהם עובד הכי טוב ומשם להפעיל את האפליקציות החשובות יותר ולתעדף לפי הביצועים של הקווים. בעזרת הדשבורד, יש להם ויזביליות מלאה לכל הקווים ולכל הביצועים. הם יכולים לראות אם כל התעבורה עברה לקווים של ספק מסוים ולטפל בקווים שאינם פעילים כדי להחזיר אליהם את התעבורה. היום אין מערכת שנותנת את המידע הזה בצורה כזו, בטח שלא ללקוח שהוא סופר מסונף והוא פרוש בכל העולם.

 

מה היתרון של בזק בינלאומי ב-SD-WAN?

חשוב להבין ש-WAN זה מוצר הבסיס שלנו. אנחנו מומחים בזה. בנוסף, אנחנו מציעים פתרון שלם, מקצה לקצה, שהוא הטוב ביותר שהשוק יכול להציע – וזאת בזכות השעות הרבות שהשקענו בעבודה על הבחינה והיישום שלו. בנוסף לכך, אנחנו יודעים להיות האינטגרטור. חשוב להדגיש שבזק בינלאומי היא גם ספקית אינטרנט מקומית שיודעת להפעיל ספקיות תשתית בארץ אבל זה לא נגמר שם: יש לנו ניסיון אדיר באספקת קישוריות בעולם, שלא לדבר על להביא את התעבורה הזו על הכבל התת ימי שלנו. כך שבפועל בזק בינלאומי נותנת One Stop Shop בכמה מימדים: בשירות אנחנו יודעים להיכנס עוד משלב האפיון, דרך הייעוץ, ההטמעה והשירות. ומבחינה טכנית אנחנו נדע לספק את ה-underlay (התשתית בארץ ובעולם), האינטרנט, וגם ה-overlay (אותו VPN ש-SD-WAN מספק). בפנייה למוקד, בטלפון אחד, אנחנו נותנים ללקוח טיפול בבעיות תשתית בלונדון, כמו-גם בתשתית בפ"ת. גם בקישוריות לאינטרנט וגם בכל הקשור לשינוי ה-policy של ה-SD-WAN. וכל זאת גם בזכות השותפות ומערכת היחסים הפעילה עם VMWare.

 

ארנון לבקוביץ, מהנדס רשת, בזק בינלאומי 

מעוניינים לשמוע עוד פרטים, מוזמנים ליצור איתנו קשר באמצעות תיבת המייל OferF@bezeqint.co.il