בזק בינלאומי וARISTA הטמיעו רשתות תקשורת בטכנולוגיה התומכת בביצועים של 400Gbps

מהפיכה ה 400Gbps כבר כאן ועכשיו * הכירו את  סדרת הנתבים המתקדמים של ARISTA * סקירה טכנולוגית עם אודי לנדאו, פריסייל בבזק בינלאומי*

Bandwidth Explosion
במהלך שנת 2020-1 צמחה תעבורת הרשת בקצב חסר תקדים והצפי להתגברות ממשי. על פי  תחזיות של ענקיות התקשורת הבינלאומיות, תעבורת המידע תכפיל את עצמה פי שש בחמשת השנים הקרובות.. בשנה האחרונה הואץ שיתוף הפעולה בין ARISTA ו בזק בינלאומי, שהינה שותף Elite   שלARISTA  כבר 5 שנים, הוכשר צוות מומחים בעלי הסמכות גבוהות על מנת לספק מענה לשינויים המתרחשים בשוק והדרישה למשאבי רשת ובין השאר הוטמעו מערכות ARISTA במגה פרויקטים בישראל המשלבים תשתיות תקשורת אשר מבוססות על קישוריות של 400Gbps בשכבות ה-Datacenter , ה-DCI, ה-Campus וה-WAN.
"Bandwidth Explosion", נכתב שחור על גבי לבן בדוח של IEEE העוסק בצרכי רוחב פס עתידיים מאפריל 2020. התקן לקצבי 400Gbps שאושר בשלהי 2017 קיבל גם הוא זריקת בוסטר ומימושו ברשתות
ה-Ethernet הוא כאן ועכשיו.

400GbE והמחוללים
אודי לנדאו, פרסייל בזק בינלאומי סוקר את הטכנולוגיה ואת סדרת הנתבים המקדמים של ARISTA: "הדרישה לרוחב פס זהו מעגל קסמים וככל שיש יותר ממנו, עולות הדרישות היישומיות וחוזר חלילה. הגורמים מרכזיים שהביאונו לצמיחה המואצת ברוחבי הפס הינם:

  • video killed the radio star הדרך בה אנחנו מתקשרים וצורכים תרבות בבית ובעבודה עברה בחלקה הגדול לווידאו
  • תשתיות הענן (Cloud Computing) ואתרי המחשוב של הארגונים הגדולים (Hyperscale Datacenters) הנמצאים בצמיחה חדה
  • אינטליגנציה מלאכותית (AI) ולמידה חישובית (ML) תופסות יותר ויותר נפח ומצריכות כמויות מידע אדירות לצורך עיבוד התובנות
  • דור ה-5G הסלולאר מגדיל מעריכית את רוחב הפס למשתמש בהשוואה לדור 4G
  • זרם גובר של רכיבי IOT התופסים מקום כמעט בכל תחום בתעשייה
  • קורונה כבר אמרנו? (COVID-19) בשנתיים האחרונות גורם שינוי דיגיטלי קיצוני ואין לדעת אם השיא כבר מאחורינו".

400GbE מאחורי הקלעים
המונח 400GbE (IEEE 802.3bs) מייצג קצב תעבורה של 200/400Gbps על בסיס ממשק Ethernet. קפיצת המדרגה מהקצב התקני שקדם לו, 100Gbps מקנה הכפלה של פי 4 לקישור בודד. הטכנולוגיה המאפשרת את קפיצת המדרגה מבוססת ראשית כל, על שיטת קידוד המידע לתעבורה. השיטה שהייתה נהוגה ליפני קפיצת המדרגה נקראת NRZ (No-Return-To-Zero). בשיטה זו מנוצלת רמת האות (גבוה ונמוך) לייצוג בינארי של מידע דיגיטלי. במשך שידור של אות אחת ניתן לשדר את אחד משני המצבים (0 או 1) כלומר BIT אחד. בשיטה זו ניתן להעביר קצב של 25Gbps לנתיב בודד.

בשיטה PAM-4 ניתן לשדר אחד מ-4 מצבים (00, 01, 10, 11) במהלך שידור של אות בודד, כלומר יכולת לשדר 2 BIT. בשיטת זו ניתן להעביר קצב של 50Gbps לנתיב בודד. ריבוי הרמות מקשה את תהליך הקידוד והפענוח ולכן זה הצריך שדרוגים בשכבות נוספות בשביל לקרום אור וגידים.  

איך הגענו ל-400Gbps?
במסגרת גורמי הצורה (Form Factors) במודול האופטי QSFP, קצב 40/100Gbps ה-Q מתייחס למספר הנתיבים שניתן לנצל בו זמנית ולכן בשילוב שיטת הקידוד NRZ ניתן היה להגיע לקצב של 100Gbps. המודול שודרג ל QSFP-DDכאשר ה-DD מתייחס לdouble density וכמות הנתיבים הוכפלה ל-8 על מנת לתמוך בקצב של 400Gbps. בהמשך לאמור, נולד מודול אופטי חדש OSFP כאשר ה-O מתייחס ל- Octal, כלומר המודול נבנה מראש עם 8 נתיבים לתמיכה ב-400Gbps.

400GbE והפלטפורמות של אריסטה
פלטפורמות הניתוב והמיתוג של ARISTA מקנות גמישות רבה וחופש בחירה לסביבות Data Intensive כגוןHyperscale Cloud  וסביבות לימוד MI/ML, בהן נדרשת תמיכה בקצבים גבוהים. כלל המתגים מנוהלים תחת מטריית ניהול מתקדמת CV ומפעילים את אותה מערכת ההפעלה.

סדרת ה-R3
מבוססת על סיליקון Jericho2 של Broadcom מאפשרת תמיכה בקצבים של עד 460Tbps עם מנעד כרטיסי מבואות בקצב 400Gbps (High density עד 546 מבואות 400G). היתרון ייחודי לסדרה הוא שימוש ב-Deep packet buffers לטיפול ב-micro bursts.

סדרת ה-7300
פתרון High density מודולארי וקומפקטי עם יכולת שילוב כרטיסים בקצבים שונים ותמיכה של 32 מבואות בקצב 400Gbps

סדרת ה-706
פתרון High density Fixed – צפיפות פורטים של 400G הגבוהה ביותר ביחס לגודל המתג ותמיכה ב- 64 מבואות בקצב 400Gbps

במהלך שנת 2021 צמחה תעבורת הרשת בקצב חסר תקדים והצפי להתגברות אקספוננציאלית הפך למציאות בלתי נמנעת. לבזק בינלאומי ו ARISTA  יש את ארגז הכלים והפתרונות להגביר את הקצב ולהתאים את תשתיות התקשורת הארגוניות למהפכת רוחב הפס ולאתגרים הטכנולוגים העומדים בפנינו.
שיתוף הפעולה עם ARISTA הוכיח את עצמו במובנים רבים, בזק בינלאומי חרטה על דגלה חדשנות טכנולוגית ותמיד מחפשת את הדבר הבא שייתן מענה יעיל ואיכותי ללקוחותיה.
היום, ניתן לראות כי הלקוחות מזהים באופן מובהק את היתרונות של מוצרי ARISTA ומכירים ביכולת של בזק בינלאומי לאמץ ולהטמיע את הפתרונות אלו בפועל, כתוצאה מכך ניתן לראות עלייה משמעותית בהכנסות גידול של כ% 200 לעומת הכנסות אשתקד.

רוצים לדעת עוד?
אנחנו כאן בשבילכם – גל אראל, מנהלת מוצר ARISTA בזק בינלאומי GalA@bezeqint.co.il

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם